Moskva 1. května (ČTK) – V Petrohradu dnes bylo na prvomájové akci zatčeno několik aktivistů demonstrujících za práva homosexuálů, kteří rozvinuli duhovou vlajku a skandovali „(čečenský vůdce Ramzan) Kadyrov do Haagu“. Informoval o tom ruský opoziční list Novaja gazeta. Demonstranti tak reagovali na článek o pronásledování homosexuálů v autonomním Čečensku, který deník zveřejnil v dubnu.

Podle listu čečenská policie zadržela přes stovku mužů „podezřelých z homosexuality“. V tajném vězení ve městě Argun, popsaném jako koncentrační tábor, byli údajně zabiti nejméně tři z nich. Kadyrovův mluvčí odmítl tato tvrzení jako lživá.

Čečenští duchovní poté vyhrožovali novinářům deníku. Rada Evropy zařadila deník na seznam médií v ohrožení.

Celkem bylo v Petrohradu podle ruské redakce BBC zatčeno 18 demonstrantů, kteří se natřeli červenou barvou, imitující krev. Několik aktivistů s duhovou vlajkou bylo zatčeno i v Moskvě, údajně z řad vegetariánů či levičáckých uskupení. Ve Vladivostoku aktivisty hájící práva sexuálních menšin do průvodu nepustili, nikdo však zatčen nebyl.

V centru Moskvy se dnes podle ruského ministerstva vnitra účastnilo prvomájového pochodu organizovaného odborovou federací na 130.000 lidí, v Petrohradu asi 100.000.

Prvomájových akcí se v 1300 městech a obcích v celém Rusku podle ministerstva zúčastnilo více než 2,5 milionu lidí, z toho v Moskvě 1,5 milionu. Nad zajištěním bezpečnosti bdělo okolo 56.000 strážců pořádku. „K vážnějším narušením veřejného pořádku nedošlo,“ citovala agentura Interfax z komuniké.

V Novosibirsku následoval po „oficiálním“ průvodu ještě průvod recesistický, který letos úřady povolily. Účastníci nesli transparenty s hesly a slovními hříčkami typu „Přestaňte urážet city kradoucích“, „Velký bratr tě sleduje a nudí se“, „Všechnu moc sovičkám“, „Evoluce mě na toto nepřipravila“ či „V našem cirkusu jsou mizerní oba klauni“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner