Velení spojeneckého konvoje, který míří ze cvičení přes Českou republiku do Německa, dnes dopoledne zavítalo do Plzně. Stejně jako v celé republice se vojákům dostalo vřelého přijetí. Spojence přivítalo přes tisíc nadšených lidí, kdežto odpůrců se sešlo pouhých 13.

Přivítání si pochvaloval i velitel konvoje Timothy Payment. „Bylo to naprosto úžasné,“ svěřil se. Radost z velké podpory veřejnosti měl i americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro. „Tato vojenská operace je důkazem toho, že armáda dokáže přesouvat rychle a bezpečně velké množství techniky i lidí na velké vzdálenosti přes hranice několika států,“ řekl. „Ukázala, že spojenecké síly v rámci NATO dokážou výborně spolupracovat, a to, jak se do toho zapojila Česká republika, je skvělým příkladem,“ dodal Schapiro.

Jak uvedla ČTK, plzeňský primátor Zrzavecký dnešní návštěvu spojenců bere jako generálku na květnové oslavy 70. výročí osvobození Plzně Američany a Belgičany. „Průjezd konvoje jasně ukázal, jaký je vztah Čechů k americké armádě a k podpoře sil NATO. Rozptýlil jakékoliv domněnky o tom, že nejsme součástí NATO. O to silnější je vztah Plzně k americkým vojákům a jejich historii,“ řekl Martin Zrzavecký.

Odpůrci se v Plzni sešli pouze před radnicí, kde jich šlo napočítat třináct. K žádným střetům s přesilou příznivců konvoje nedošlo.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner