V Plzni dnes druhým dnem pokračují Slavnosti svobody. Největší oslavy konce druhé světové války v Česku a jedny z největších oslav v Evropě mají dnes na programu hlavní pietní akt, jehož se odpoledne u památníku Generála Pattona pod divadelními terasami zúčastní i premiér Bohuslav Sobotka a další politici a také američtí a belgičtí veteráni, kteří před 72 lety Plzeň osvobozovali.

Slavnosti svobody se v Plzni, kterou v roce 1945 osvobodila americká armáda, konají od roku 1990. Za minulého režimu si lidé nemohli americké osvoboditele oficiálně připomínat. Hlavní pietní akt se koná vždy 6. května, tedy v den, kdy Američané Plzeň osvobodili.

Kromě toho lákají desetitisíce návštěvníků autentické kempy americké armády, stylizovaná ukázka toho, jak vypadala ulice v Plzni v květnu 1945 včetně přehlídky tehdejší módy i vojenských stejnokrojů. Představí se městská policie i kemp současné americké armády. Svoji ukázku v areálu DEPO2015 připravila také Armáda ČR. Na centrálním náměstí se konají koncerty a odpoledne také ukázky techniky Klubu 4. obrněné divize Plzeň, Klubu 3. armády Plzeň, Old Car Rangers Praha a Vehicle Club WWII Praha.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner