Mnohé evropské tajné služby i Europol varují, že v souvislosti s uprchlickou krizí nestíhají sledovat všechny potenciální teroristy. Pohřeb polského kamioňáka je připomínkou tohoto varování. Pokud však nechceme neprověřené osoby, navíc bez dokumentů, v Evropské unii, měli jsme již dávno ve větší míře pomáhat našim spojencům – zejm. turecké či jordánské vládě.

Řidič kamionu Lukasz Urban, kterého zastřelil pravděpodobný pachatel útoku na berlínský vánoční trh Tunisan Anis Amri, bude mít pohřeb v polském městě Banie. Obřadu, který začne v poledne zádušní mší, se za polskou vládu zúčastní šéfka kabinetu premiérky Beata Kempaová.

Sedmatřicetiletý Urban byl v Berlíně s kamionem, který několik hodin před masakrem podle vyšetřovatelů Amri přepadl a poranil řidiče na hlavě. Není zcela jasné, zda Polák žil ještě v době útoku, při němž zahynulo 12 lidí, podle výsledku pitvy je však patrné, že mu vážnost jeho zranění nedovolila jakkoli zmírnit následky útoku.

Urban bude pohřben ve městě Banie, v jehož blízkosti se svou rodinou na severozápadě Polska žil. Urbanovi kolegové chtějí pohřební průvod doprovodit kolonou vozů. Celý pohřeb bude financován z polského státního rozpočtu.

Vláda rovněž přislíbila, že Urbanově rodině vyplatí mimořádnou rentu. Mnozí Němci považují Poláka za hrdinu. Tisíce jich na internetu podepsaly petici, která navrhuje udělit mu posmrtně nejvyšší německé vyznamenání, Spolkový kříž za zásluhy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner