V Polsku se dnes očekává pokračování protivládních protestů, které v zemi po výzvě opozice kvůli údajně nedemokratickým krokům konzervativního kabinetu trvají už od pátku. Prezident Andrzej Duda, jenž se pokouší situaci uklidnit a nabídl se za prostředníka, se setká s předsedou vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawem Kaczyńským a předsedou dolní komory parlamentu (Sejmu) Markem Kuchcińským. Už v neděli jednal s představiteli opozice.

Demonstrace vypukly v pátek kvůli návrhu PiS omezit novinářům vstup do parlamentní budovy. Kvůli tomu se předseda Senátu Stanislaw Karczewski znovu setká se zástupci médií. První schůzka v sobotu žádné výsledky nepřinesla.

Hlavní jednací sál Sejmu (dolní komory parlamentu) od pátku blokuje asi 20 opozičních poslanců. Protestují tak proti pátečnímu schválení rozpočtu na příští rok, které podle nich nastalo v rozporu se zákonem. Poslanci hodlají vytrvat až do úterý, v tento den opozice požaduje nové hlasování o rozpočtu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner