Demonstrace za svobodu slova a na obranu veřejnoprávních médií se mají dnes konat ve Varšavě, Krakově i v dalších polských městech. Odpůrci nové konzervativní vlády tak reagují na přijetí novely zákona, která podle kritiků mění veřejnoprávní média ve vládní; polská televize a rozhlas mají od pátku nové šéfy.

„Pořádáme demonstrace v 19 polských městech,“ řekl listu Gazeta Wyborcza Slawomir Milow z občanského Výboru na obranu demokracie (KOD), který v polovině loňského prosince dostal do varšavských ulic na 50.000 demonstrantů proti „diktatuře většiny“.

Milow připustil, že i dříve bývala televize „politickou kořistí“ vítězů voleb, avšak nikdy prý nehrozily tak brutální čistky a tendenční informování jako nyní. Nejde ale jen o média, v ohrožení je demokracie vůbec. „KOD je občanský protest, je Solidaritou 21. století,“ vysvětlil odkazem na polské protikomunistické hnutí, zrozené ze stávek v srpnu 1980.

Terčem nevole jsou noví vládci země ze strany Právo a spravedlnost (PiS) bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského, která získala v říjnových volbách většinu v novém parlamentu, takže poprvé od pádu komunismu mohla vytvořit jednobarevnou vládu. Vzápětí se pokusila ovládnout všechny klíčové pozice v zemi, včetně justice.

Spory o ústavní soud a média vedly podle průzkumu společnosti IBRiS pro server Onet k poklesu popularity PiS, kterou na první příčce nyní vystřídala nová opoziční strana Moderní s podporou téměř 30 procent dotázaných. Liberálové z Občanské platformy, kteří Polsku vládli předchozích osm let, klesli s odstupem na třetí příčku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner