Niamey 18. července (ČTK) – Humanitární pracovníci zachránili v nigerské poušti 23 migrantů, které tam zřejmě nechal jejich řidič. S odkazem na dnešní sdělení Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) o tom informovala agentura AFP. Mezi zachráněnými byla i sedmiletá dívka.

„Jde o 23 migrantů, včetně sedmileté dívky a dvou žen. Hledali jsme je v poušti asi 300 kilometrů od města Agadez,“ uvedl zaměstnanec IOM, jenž patřil k týmu humanitárních pracovníků, který migranty našel.

Přeživší migranti, mezi nimiž byli Senegalci a Gambijci, se ocitli na pospas osudu v poušti, když je tam nechal jejich řidič. Nakonec byli nalezeni v blízkosti studny.

Podobných případů v posledních měsících v nigerské poušti přibývá. Podle úřadů bylo v oblasti nalezeno několik stovek mrtvých migrantů, a tak místu někteří přezdívají „otevřené pohřebiště“.

Agadez je největším městem v centrálním Nigeru. Soustřeďují se tam převaděči lidí, kteří migrantům ze západní Afriky slibují bezpečnou cestu přes Saharu.

V květnu a červnu nigerské bezpečnostní složky podle IOM v poušti blízko hranice s Libyí našly 52 mrtvých migrantů, včetně novorozenců. Dalších 51 migrantů, kteří se pohřešovali na konci června, zřejmě také přišlo v poušti o život. Začátkem června ale v poušti na východě Nigeru bezpečnostní složky zachránily 67 migrantů, které opustil převaděč lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner