Ruský opoziční politik Ilja Jašin dnes zveřejnil zprávu, v níž obvinil čečenského vůdce Ramzana Kadyrova z podílu na loňské vraždě svého stranického kolegy Borise Němcova. Informuje o tom agentura AP. Bývalý vicepremiér a vyhlášený kritik Kremlu byl zastřelen před rokem. Za pachatele označily úřady bývalého příslušníka speciálního čečenského bezpečnostního praporu Sever a jeho komplice. Jašin současně varoval, že Kadyrov vytvořil z autonomního Čečenska vlastní kalifát, který potenciálně může hrozit svatou válkou proti Rusku.

Podle Jašina není pochyb o tom, že Kadyrov stál v pozadí vraždy. Údajný vykonavatel vraždy Zaur Dadajev a osoby, které mu pomáhaly, by nejednaly bez Kadyrovova souhlasu, dodal. Sám Kadyrov, který patří mezi radikální zastánce ruského prezidenta Vladimira Putina, Jašinova obvinění podle AP označil za „tlachy“.

Ruští vyšetřovatelé loni v prosinci oznámili, že objednavatelem vraždy byl bývalý důstojník praporu Sever Ruslan Muchudinov. Advokát pozůstalých ale označil tento krok za manévr, který má odvést pozornost od skutečných viníků z nejbližšího okolí Kadyrova.

Jašin ve své zprávě také uvedl, že Kadyrov zpronevěřuje štědré federální dotace, které využívá ke svému obohacení a odměňování svých příznivců. Spoléhá prý také na svou silnou osobní armádu, kterou vybudoval. „Čečensko se stalo islámským státem uvnitř Ruska a nepodřizuje se (ruským) zákonům,“ uvedl Jašin. Za hlavní úkol opozice označil požadavek, aby byl Kadyrov okamžitě sesazen a za četné zločiny postaven před soud.

Kadyrov podle Jašina prakticky odmítá federální zákony a ignoruje ruskou ústavu. Režim v Čečensku je ohrožením národní bezpečnosti a časovanou bombou na severním Kavkaze. Ta by mohla v případě vážné politické krize vybuchnout a způsobit třetí čečenskou válku, dodal Jašin.

Jeho projev přerušila bombová hrozba a sál, v němž politik svou zprávu představil, policie nechala vyklidit, uvedla AP. Neznámý člověk hodil na Jašina repliky dolarových bankovek, čímž chtěl naznačit, že ruskou opozici podle něj finančně podporují Spojené státy.

Němcov byl zastřelen 27. února, když se svou přítelkyní šel po mostě v centru Moskvy nedaleko Kremlu. Podezřelými z politikovy vraždy jsou kromě Dadajeva ještě další Čečenci, Anzor a Šadid Gubaševovi, Temirlan Eskerchanov a Chamzat Bachajev. Proti pětici bylo vzneseno obvinění.

Sám Kadyrov, jehož další funkční období v čele autonomního Čečenska se chýlí ke konci, v rozhlasovém rozhovoru prohlásil, že o svém dalším působení ještě nejednal, ale prý by si přál odejít bojovat.

„Myslím, že jsem svou misi splnil. Vše je vůle Alláhova. Jsem pěšák. Pokud mi řeknou, abych dál sloužil, tak budu sloužit. Pokud řeknou na shledanou, tak se rozloučím,“ řekl čečenský vůdce. Svěřil se také, že sní o tom, jak vytvoří divizi a povede ji do boje.

Kadyrov v minulosti hovořil o přání nasadit své Čečence proti islamistům v Sýrii, kde pod vlajkou hnutí Islámský stát (IS) válčí i mnoho jeho odpůrců z řad krajanů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner