Do vedení radnice Prahy 5 se vrátila ODS. Novým zástupcem starosty se stal občanský demokrat Lukáš Herold. Rozhodli o tom zastupitelé městské části. Herold se dostal do vedení radnice poté, co se v pondělí rozpadla koalice TOP 09, Strany zelených, KDU-ČSL a ČSSD a zastupitelé ve čtvrtek odvolali čtyři z osmi radních. ODS byla v Praze 5 od voleb v roce 2010 až do dnešního dne v opozici.

Vedle Herolda zvolili zastupitelé do rady také Martina Slabého (ANO), který bude prvním místostarostou. Praha 5 má tak nyní sice usnášeníschopnou radu, avšak nemá koalici. Žádná ze stran dosud nepodepsala koaliční smlouvu. V radě má nyní tři zástupce TOP 09 a po jednom ODS, KDU-ČSL a ANO.

Pro Herolda hlasovalo 28 ze 44 zastupitelů. „Já děkuji všem za důvěru. Je to šest let, co se ODS dostala z opozice. Přesvědčím vás, že jsem byl nejen hlasitým opozičním zastupitelem, ale že umím i pracovat pro Prahu 5,“ řekl Herold po svém zvolení.

Herold již v minulosti jednou místostarostou byl, a to v období vlády kontroverzního starosty Milana Jančíka. Herold měl na starosti majetek. Postupně se z něj stal Jančíkův kritik a v roce 2006 proti němu neúspěšně kandidoval na starostu.

Herolda z ODS a Slabého z Babišova hnutí ANO zvolili zastupitelé poté, co byli odvoláni místostarostové Lukáš Budín (Strana zelených) a Jan Smetana (ČSSD) a radní Tatiana Konrádová a Petr Hnyk (oba Strany zelených).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner