Turecká média dnes informovala, že v Praze byl v noci na dnešek zatčen významný představitel syrských Kurdů Sálih Muslim. Toho Ankara viní z napojení na kurdské separatisty v Turecku. Agentura Anadolu uvedla, že turecké ministerstvo spravedlnosti už zahájilo administrativní proces podání žádosti o Muslimovo vydání. Česká policie potvrdila zatčení cizince hledaného Tureckem, jeho jméno ale nesdělila.

„Samozřejmě budeme žádat jeho vydání. I když bychom byli překvapeni, kdyby vydán byl,“ řekl dnes nejmenovaný vládní úředník z Ankary tureckému deníku Hürriyet. Ve vydání Muslima ale doufá turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, který to dnes řekl na okresním shromáždění své strany AKP ve městě Şanliurfa. „Byl zadržen šéf PYD. Doufáme, že ho Česká republika předá Turecku,“ uvedl prezident.

Sálih Muslim byl do loňska spolupředsedou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), kterou Ankara považuje za odnož Strany kurdských pracujících (PKK). Organizaci PKK, která bojuje na jihovýchodě Turecka přes 30 let za autonomní Kurdistán, označuje Turecko, EU i USA za teroristickou.

Podle Anadolu je Muslim u ankarského soudu obviněn z narušování jednoty a územní celistvosti státu, z vraždy, pokusu o vraždu a z ničení veřejného majetku. Turecko na něj vydalo zatykač v listopadu 2016 spolu s dalšími desítkami osob v rámci vyšetřování pumového atentátu, při kterém v únoru téhož roku v Ankaře zemřelo 29 lidí. Muslim ale jakékoli zapojení do atentátu odmítl.

Letos sedmašedesátiletý Sálih Muslim je tvrdým kritikem prezidenta Erdogana. Například tento týden na twitteru zveřejnil snímek dětí údajně zabitých při letošní turecké ofenzivě v syrské oblasti Afrín a k fotografii přidal text „turecký prezident – vrah dětí“.

Intervenci Ankary v této oblasti kritizoval Muslim i 19. února na tiskové konferenci v Bruselu, kde podle deníku Daily Sabah obvinil tureckou vládu ze „zvěrstev“. Cílem operace Ankary na severu Sýrie jsou kurdské milice YPG, které spolu s mezinárodní koalicí významně přispěly k porážce teroristické organizace Islámský stát (IS) Sýriii. Ankara se ale obává narůstajícího vlivu Kurdů na severu Sýrie u hranic s Tureckem.

Muslim je na seznamu nejhledanějších osob Turecka a ministerstvo vnitra vypsalo za jeho dopadení odměnu čtyři miliony tureckých lir (téměř 22 milionů Kč).

Turecký list Daily Sabah dnes napsal, že Muslim byl zatčen několik hodin poté, co se v tureckých médiích objevila informace, že kurdský aktivista byl zpozorován v pražském hotelu Marriott. Tam měl údajně dvě schůzky. Podle agentury Anadolu byl Muslim zadržen dnes v 00:35 SEČ.

Agentura AP napsala, že Muslim se v Praze účastnil blízkovýchodní konference. Poté, co se s ním vyfotografoval jeden účastník jednání z Turecka, česká policie syrského politika na žádost Ankary zadržela.

Podle deníku Hürriyet vystopovaly Muslima turecké tajné služby podle jeho příspěvků na sociální síti twitter, poté informovaly českou policii a požádaly o jeho zatčení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner