V Praze dnes začne týdenní festival proti totalitě Mene Tekel. Hlavním tématem desátého ročníku akce, která zahrnuje výstavy, projekce filmů a zejména besedy s pamětníky či odborníky, je život dětí a mládeže v době nesvobody. Ve 13:00 hodin budou zahájeny výstavy v ambitu kláštera Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí a v 15:00 hodin bude v tamním kostele festival slavnostně zahájen.

Výstavy ukážou například příběhy nezletilých politických vězňů 50. let, vzpoury mladistvých v bývalém východním Německu nebo hnutí odporu na Ukrajině proti stalinistickému totalitnímu režimu ve 20. a 30. letech 20. století. Právě strach z ukrajinského osvobozeneckého hnutí byl hnacím motivem Stalina ke spáchání zločinu genocidy v období hladomoru 1932 a 1933, uvádějí pořadatelé festivalu. Na něm bude mít ve středu českou premiéru film ukrajinského režiséra Olese Jančuka Hladomor ́33 z roku, 1991, které se režisér zúčastní a bude s diváky besedovat.

V pátek budou v Divadle na Vinohradech předány ceny, jimiž ve spolupráci s festivalem Mene Tekel ministr kultury vyzdvihuje tvůrce, kterým totalita bránila v umělecké cestě nebo byli za své postoje perzekvováni. Spolu s cenami Dáma české kultury a Rytíř české kultury předá ministr také cenu Mecenáš české kultury osobnostem, které podporují umění, kulturu a vzdělávání. Festival potrvá do neděle 28. února.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner