V Praze před začátkem nového školního roku končí opravy škol za stamiliony korun. Největší bude zateplení střední školy na Jarově za 45 milionů korun a stavba družiny základní a mateřské školy V Zahrádkách za 43,6 milionu. Vyplývá to z vyjádření mluvčích pražského magistrátu a jednotlivých městských částí. Střední školy a učiliště v Praze spravuje hlavní město, školy a školky městské části.

Opravuje se ve všech městských částech

Magistrát rovněž nechá opravit elektroinstalaci a osvětlení gymnázia ve Štěpánské ulici, stát to bude asi 20 milionů korun. Opravy základní školy v Rakovského ulici vyjdou Prahu 12 na asi 36 milionů korun. Mezi deseti a dvaceti miliony městské části zaplatí také za zateplení školky v Kostelní ulici v na Letné (11 mil. Kč) a v Čechtické ulici v Kamýku (16 mil. Kč), za zateplení a nové sociální zařízení školky ve Vybíralově ulici na Černém Mostě (18 mil. Kč) a za rekonstrukci ZŠ Rakovského v Modřanech (15 mil. Kč) a ZŠ Na Líše v Michli (15 mil. Kč).

„Za tuto částku bude vybudováno multifunkční sportoviště, jehož součástí bude běžecký dvěstěmetrový ovál s umělým povrchem, doskočiště pro skok daleký, hřiště na volejbal a na na malou kopanou s umělým trávníkem,“ řekl ČTK tiskový referent Prahy 4 David Polák.

Kde firmy opravy nestihly, budou pokračovat v září

Velká část investic jde do rozšiřování kapacit škol a školek. Například v Praze 2 opraví bývalý půdní byt, kam rozšíří prostory školky ve Španělské ulici. Praha 7 zase pro potřeby školky upraví budovu bývalé knihovny na Ortenově náměstí. Magistrát letos v březnu městským částem na navýšení kapacit slíbil rozdělit 300 milionů korun.

Část oprav bude pokračovat v září, protože se nestihly dokončit v termínu. „Je to ale pouze z důvodu dodržování legislativních pravidel. Často se firmy, které zakázku nezískaly, odvolávají třeba i vícekrát,“ řekla mluvčí Prahy 3 Ivana Vojtková. Například výměna oken školy na náměstí Jiřího z Poděbrad se podle ní protáhla na tři roky.

Opravy přesáhnou do školního roku například v Praze 6. Kuchyni pro školu a školku v ulici Emy Destinové začala firma opravovat až v srpnu. Důvodem zpoždění bylo také v tomto případě podle mluvčí Prahy 6 Edity Valentové odvolání proti výběru vítěze veřejné zakázky.

Milionové opravy pro tisíce školáků

V dubnu příštího roku skončí rekonstrukce budovy mateřské školy v Janouchově ulici v Praze 11. Opravy začaly loni v září, buduje se nová kanalizace pod pavilony, opravují se i podlahy a budova se zateplí. Náklady budou podle mluvčího Prahy 11 Miroslava Dvořáka téměř 90 milionů korun.

V Praze je ve správě městských částí celkem 262 mateřských škol s 33.500 míst. Další tisíce míst zřizují soukromé školky a školky dalších organizací. Základních škol je 169, v letošním školním roce je navštěvuje 12.800 prvňáků. Jejich počet už několik let roste. Například v roce 2011 v Praze nastoupilo do první třídy 10.800 dětí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner