Na pěti místech v Praze dnes budou zasazeny do chodníků další kameny zmizelých. Položí je opět mnichovský umělec Günter Demnig, který myšlenku pokládání kamenů před domy, v nichž žily oběti holokaustu, inicioval. Akce začne odpoledne v Praze 8 u stanice metra Florenc na křižovatce ulice Ke Štvanici se Sokolovskou, kde za přítomnosti starosty městské části Romana Petruse (ČSSD) vsadí kameny za Olgu a Mořice Porgesovy. ČTK to řekl jejich vnuk Miroslav Prokeš.

Olga a Mořic Porgesovi byli zavražděni nacisty poté, co byli z Prahy deportováni do Terezína i se svým synem Felixem Porgesem. Ten přežil jen díky tomu, že v terezínském ghettu organizoval divadelní život, uvedl Prokeš. Podotkl, že mimo jiné tam napsal a režíroval český kabaret „Smějte se s námi“.

„V Praze 8 se budou pokládat poprvé,“ řekl ČTK starosta Petrus a připomněl, že lidé už se s nimi mohou setkat v Praze 1, 2, 3 a 10. Na Florenci už dům kvůli různým rekonstrukcím není, kameny budou zhruba na tom místě, dodal. Další podle Prokeše, který provází v Židovském muzeu v Praze, přibudou v Praze 1 ve Spálené a Štěpánské ulici, v Praze 7 na Letné a v Praze 4.

Kámen zmizelých, takzvaný stolperstein, je dlažební kostka o velikosti deset krát deset centimetrů s údaji o oběti vyrytými do mosazné tabulky na jejím povrchu. Kámen je vsazen do okolního povrchu tak, aby nevyčníval. Organizátoři projektu se snaží pokládat vždy několik kamenů pohromadě, aby členové vyvražděných rodin byli aspoň tímto způsobem spolu. V Praze tak není výjimkou najít místa se třemi nebo čtyřmi kameny před jedním domem.

Demnig podle Prokeše prezentoval nápad před 22 lety jako jednorázový projekt. „Nápad byl tak geniální, že to vzbudilo velkou vlnu pozornosti a od té doby pokládá kameny po Evropě. V podstatě je pokládá jen on, až na zvláštní případy dopokládání na místa, kde už to položil,“ řekl Prokeš ČTK. V následujících dnech přibude vzpomínka například také v Kutné Hoře, Chrudimi, Ostravě či Brně.

Celkem je kamenů zmizelých už přes 61.000 ve více než dvacítce zemí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner