Praha zažije v neděli 1. května dvě demonstrace proti migraci a protest proti daňovým rájům. Chystají se také tradiční prvomájová shromáždění politických stran a anarchistů. Vyplývá to z magistrátního seznamu nahlášených shromáždění na webu Prahy.

Policie v souvislosti s těmito akcemi chystá bezpečnostní opatření, na kterých se bude podílet několik set policistů. Soustředit se bude na zajištění plynulosti silničního provozu.

V pohotovosti budou policisté z nejrůznějších složek i speciálních útvarů. „Prioritou policie bude standardní zajištění bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a dohled nad veřejným pořádkem,“ upřesnila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová. Upozornila, že na trasách pochodů mohou vznikat dopravní komplikace.

Až do dnešního poledne nebylo jasné, jestli se uskuteční ohlášená akce Bloku proti islámu, který plánuje pochod z Letné na Klárov. Blok, který v pondělí vypověděl spolupráci se sněmovní opoziční stranou Úsvit – Národní koalice, dnes oznámil založení politického hnutí, které chce kandidovat příští rok v parlamentních, možná i krajských volbách.

Pevnost Evropa, Zleva proti xenofobii, Spolupracujeme na budoucnosti

K účastni na Protestním pochodu proti nelegální imigraci a proti islamizaci Evropy, který půjde z Letné přes ulice Na Špejcharu, Badeniho, Chotkova, Pod Bruskou do parku Klárov, se v události na facebooku přihlásilo asi 1600 lidí. Na Klárově plánují z popsaných krabic od mléka postavit Pevnost Evropa.

Proti daňovým rájům budou před polednem protestovat příznivci platformy Zleva proti xenofobii. „Vzhledem k neustále postupující fašizaci české společnosti, která se naposledy naplno projevila nočními útoky na pražské kavárny, považujeme za nutné předkládat pozitivní alternativy a tematizovat kořeny rostoucí nenávisti,“ uvedl mluvčí akce Matěj Metelec. V obecnější rovině bude akce Spolupracujeme na budoucnosti na náměstí Republiky zaměřená na podporu socialismu, feminismu, antifašismu a záchranu planety.

Další protest s názvem Proti vlastizrádcům! pořádá odpoledne Národní demokracie, protestovat bude proti EU, vládě, médiím a neziskovým organizacím. Svolavatelé žádají demisi vlády a předčasné volby. Ve 14:30 vyjde jejich pochod z Mariánského náměstí na Slovanský ostrov.

Tradiční setkání chystají politické strany

Sociální demokraté se sejdou se svými voliči na Střeleckém ostrově, na stejném místě se dopoledne setkají anarchisté. ODS ohlásila akci na Petříně a komunisté u Křižíkovy fontány na Výstavišti.

V plánu je také setkání ke druhému výročí masakru v Oděse, kde 2. května střety mezi příznivci prozápadního směřování Ukrajiny a proruskými aktivisty vyvrcholily požárem Domu odborů, kde zahynulo 42 lidí a 250 utrpělo zranění. Uskuteční se před ukrajinským velvyslanectvím v Praze-Bubenči. Studenti plánují jako součást Studentského majálesu pochod od Sovových mlýnů přes Národní třídu a Karlovo a Staroměstské náměstí na Ovocný trh.

Svátek práce nebo 1. máj je mezinárodní dělnický svátek, který se v tento den slaví od roku 1890. Na návrh francouzských socialistů ho v roce 1889 zavedla II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu 1. května 1886, kterou připomínají letos svým pochodem anarchisté. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. Anarchisté tvrdí, že je to původně jejich svátek, který si prý socialisté a komunisté neprávem přivlastňují.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner