V Praze se 13. června odehraje další setkání ministrů zahraničí visegrádské skupiny s partnerskými zeměmi. Tentokrát by do českého hlavního města měli za šéfy diplomacií zemí V4 přijet jejich protějšky z Belgie, Nizozemska a Lucemburska. Návrh na uskutečnění setkání projedná v pondělí vláda.

Ministři zahraničí Česka, Polska, Maďarska, Slovenska a zemí Beneluxu se budou na jednání věnovat migraci, situaci v NATO, vztahu EU a sousedících zemí, nebo otázce britského referenda o setrvání v EU. Šéfové diplomacií se budou zabývat také sankcemi vůči Rusku nebo situací v Severní Africe. Evropa se obává, že v letních měsících by mohl opět stoupnout počet ekonomických migrantů, kteří se budou snažit dostat z Libye přes Středozemní moře do Itálie a dál do Evropy.

Setkání je již několikátou akcí ve formátu Visegrád plus, kterou pořádá české předsednictví V4. Ministři zahraničí Visegrádu se před nedávnem sešli v Praze s kolegy ze zemí Východního partnerství, k nimž se připojil eurokomisař pro rozšíření Johannes Hahn.

Spolupráce se zeměmi východní Evropy byla jednou z priorit Česka pro rok, kdy stojí v čele Visegrádu. České předsednictví, během nějž se V4 stala hlasitým odpůrcem unijních návrhů na řešení migrační krize, končí v červnu. Štafetu přebírá Polsko. Další z visegrádských zemí, Slovensko, bude od července na půl roku předsedat Radě Evropské unie. Úlohu převezme od Nizozemska.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner