V Praze dnes zasednou k mimořádnému jednání ministři obrany zemí visegrádské čtyřky (V4). Hlavním bodem jejich setkání bude především migrační krize. Mluvit budou také o pomoci V4 Makedonii, která se potýká s náporem uprchlíků.

Schůzka ministrů byla svolána v rámci českého předsednictví visegrádské skupině. Vyhodnotit by měli dosavadní události týkající se ochrany schengenské hranice před migrační krizí v Maďarsku a Slovinsku. Dalším tématem jednání bude pomoc s ochranou hranic Makedonii, která čelí vlně uprchlíků. Země V4 již dostali seznam jejích požadavků. Zahrnuje drobnosti i těžké kamiony. Česko chce zemi poslat na pomoc v první vlně několik desítek policistů. Summit ministrů obrany probere, zda do balkánské země odjedou i vojáci.

Ministři V4 se budou podle ministerstva obrany bavit i o hodnocení současné bezpečnostní situace, podpoře pobaltských zemí a stavu připravenosti bojového uskupení EU vytvořeného zeměmi V4, které bude v pohotovosti k nasazení v první polovině roku 2016.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner