Ačkoliv se Řecko potýká s obrovským zadlužením, s pocitem odpovědnosti vůči státu to u řady tamních daňových poplatníků mnoho nedělá. Jak na svých internetových stránkách uvádí německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung, nedávná kontrola ukázala, že daňové úniky a podvody s registračními pokladnami nejsou ničím výjimečným.

Krade pětina kontrolovaných

Během prověrek, při nichž se úřady na přelomu července a srpna zaměřily na 5264 firem a lidí na volné noze, bylo zjištěno 1089 daňových hříšníků, vyplývá ze zprávy zveřejněné v pátek. „Daňové úniky kvetou bohužel dál,“ citovala agentura DPA nejmenovaného vysoce postaveného úředníka ministerstva financí v Aténách.

Některé případy vzbudily pozornost. Jistý nezaměstnaný například nedokázal vysvětlit, jak si na účet loni dokázal vložit více než 937.000 eur (25,3 milionu Kč). Majitel firmy provozující taxislužbu zase úřadům nenahlásil, že prodejem vozů taxíků přišel k částce 5,7 milionu eur.

Napadení úředníci a falešné kasy

Mnoho majitelů obchodů prý také používá falešné registrační pokladny, které sice vydávají účtenky, nikde ale nejsou zaregistrovány. Několikrát během dne ale obchodníci připojí opravdovou registrační kasu, a vykazují tak jen minimální tržby. Místní lidé se v jedné vesnici na ostrově Rhodos vrhli na trojici berních úředníků, kteří během vesnické slavnosti kontrolovali poctivost obchodníků. Inspektorům musela pomoci policie.

Řecko si od roku 2010 vyjednalo u mezinárodních věřitelů už tři záchranné programy, podmínky poskytnutí toho třetího dojednává v těchto dnech. První dva programy byly v celkovém objemu asi 240 miliard eur (6,5 bilionu Kč), země je ale i tak na pokraji státního bankrotu. Třetí program by mohl být v objemu až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner