Řecko se dnes potýká se čtyřiadvacetihodinovou stávkou. V centru Atén ji provázejí demonstrace tisíců lidí, kteří tak protestují proti ekonomické politice vlády. Informují o tom zahraniční média. Akci organizují hlavní odborové organizace ADEDY a GSEE. Do práce nepřišli například zaměstnanci státních úřadů, bankovní úředníci, lékaři státních nemocnic, strojvedoucí ani námořníci.

V centru metropole stávkující na protestních shromážděních už od dopoledne doplňují především důchodci. Policie uzavřela v místech demonstrací dopravu. V kioscích chyběly tištěné noviny v důsledku stávky novinářů, která se uskutečnila už ve středu.

„Reagujeme na represi, odříkání, chudobu a utrpení. Opět narážíme na nesmyslné požadavky ze strany věřitelů Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu,“ postěžovali si zástupci hlavní odborové organizace zaměstnanců soukromého sektoru GSEE.

Mezinárodní věřitelé požadují, aby Řecko změnilo své pracovní právo s cílem omezit možnosti stávek a zároveň usnadnit propouštění ze zaměstnání. Parlament má v noci na neděli schválit návrh rozpočtu na příští rok, který zahrnuje příjem dodatečné miliardy eur (27 miliard Kč) z nových daní. Ty zasahují do všech možných položek, například u osobních automobilů, telefonů, placených televizních kanálů, pohonných hmot, tabáku, kávy a piva. Veřejné výdaje mají souběžně klesnout o 5,7 miliardy eur (154 miliard Kč).

Odbory také kritizují další plánované privatizace, které mají vynést dvě miliardy eur, včetně 1,2 miliardy eur z prodeje regionálních letišť.

Veřejný dluh Řecka má podle posledních údajů z Evropské komise dosáhnout v letošním roce 315 miliard eur, respektive 180 procent HDP. Levicová vláda premiéra Alexise Tsiprase přitom odmítá tlak některých věřitelů na to, aby přijala další úsporná opatření od roku 2019, protože země se podle propočtů bude stále nacházet v dluhové pasti.

Silně zadlužené Řecko se loni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo v průběhu tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). Atény po dokončení první prověrky koncem října dostaly zbytek peněz z první části pomoci, celkem 31,7 miliardy eur. Věřitelé tak uznali, že řecká strana dosáhla klíčových milníků v oblasti penzijní reformy, správy bank, energetického sektoru a výběru daní.

Nyní se jedná o dokončení v pořadí druhé revize záchranného plánu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner