Řecká vláda premiéra Alexise Tsiprase čelí již druhé generální stávce kvůli hospodářským škrtům, které se dotýkají i důchodů. Úsporné kroky jsou nutné k realizaci v pořadí již třetího programu zahraniční finanční pomoci této zadlužené zemi. V centru metropole Atén se již shromáždili první demonstranti.

Další 24hodinovou generální stávku svolal svaz zaměstnanců v soukromém sektoru GSEE, ke kterému se vzápětí připojila i odborová centrála státních zaměstnanců ADEDY.

Vláda premiéra Alexise Tsiprase zvedla mimo jiné věk pro odchod do důchodu, který ale stále zůstává pod evropským průměrem. V 62 letech mohou začít pobírat penzi lidé po 40 odpracovaných letech, v 67 pak po 15 letech. Citelné pro kapsy občanů je zvýšení povinných příspěvků na zdravotní pojištění, kterého se na rozdíl například od Česka dotýká i penzistů.

Podobně jak předchozí generální stávka, která se konala 12. listopadu, i ta nynější ochromuje život v zemi. Zrušeny byly vnitrostátní lety, lodě zůstaly v přístavištích a veřejné úřady i státní školy byly zavřené. Nemocnice vyřizují jen akutní zdravotní případy.

V centru řecké metropole začala pod lesem rudých praporů demonstrace příznivců komunistických odborů PAME. Další manifestace pod taktovkou GSEE a ADEDY byla v Aténách naplánována na odpoledne.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner