V Aténách a na řeckém ostrově Lesbos se dnes konaly v ulicích protesty proti podmínkám, v jakých v zimě žijí migranti v uprchlických táborech v Řecku. Podle agentury AP v nich tuto zimu zemřelo už pět lidí, z nichž poslední tři minulý týden.

Demonstranti v Aténách během pokojného pochodu městem vykřikovali hesla za lepší ubytování pro běžence. Jejich podmínky jsou špatné zejména na ostrovech v Egejském moři, kde jich tísní na 15.000 lidí; kapacita tamních uprchlických zařízení je přitom asi poloviční.

Lesbos, stejně jako další ostrovy v Egejském moři i kontinentální Řecko, v lednu zasáhla nezvykle studená zima. V noci teploty klesaly i pod bod mrazu a většinu území zasypal sníh. Ten pokryl i stany, v nichž mnozí běženci na ostrovech přebývají.

Špatné podmínky kritizoval minulý měsíc mimo jiné Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) i Evropská unie. Obě instituce vyzvaly už před několika týdny k urychlenému přestěhování migrantů z ostrovů na pevninu.

Řecká vláda tento týden oznámila, že intenzivně pracuje na tom, aby se běženci ze špatně vybavených zařízení dostali v zimě do hotelů a jiných ubytovacích prostor. V polovině ledna vyslala vláda k ostrovu Lesbos také vojenskou loď, která ubytovala na 500 uprchlíků a přivezla na ostrov další přenosná topná zařízení.

Tři úmrtí běženců na Lesbu z minulého týdne jsou stále vyšetřována, úřady zjišťují, zda zemřeli na otravu zplodinami z provizorních ohřívadel.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner