Palermo 6. listopadu (ČTK) – Nedělní regionální volby na Sicílii podle předběžných výsledků vyhrál kandidát koalice pravého středu, informoval deník La Repubblica. Populistické Hnutí pěti hvězd (M5S) svůj první italský region zřejmě nezíská. Volby předznamenávají politickou konstelaci před nadcházejícími parlamentními volbami a naznačují možnost už několikátého návratu Silvia Berlusconiho do vysoké politiky.

Z neúplných výsledků podle deníku La Repubblica vyplývá, že kandidát na guvernéra chudého ostrova ze středopravé Berlusconiho koalice získal 39,6 procent hlasů, zatímco kandidát M5S 34,8 procent.

Dosud bylo sečteno něco přes tři čtvrtiny hlasů, ale kandidát koalice pravého středu Nello Musumeci již agentuře ANSA řekl, že pociťuje „euforii“ ze svého vítězství. Náskok před jeho sokem, kandidátem M5S Giancarlem Cancellerim, se stále zvyšuje; podle posledních zpráv činil pět procentních bodů.

Sicílie měla minulé čtyři roky vedení z Demokratické strany (PD) premiéra Mattea Renziho. Kandidát levého středu ovšem letos podle předběžných výsledků dostal 18,6 procent hlasů. Levice podle komentářů doplatila na stejnou chybu jako minule pravice: rozdělené kandidátky. Právě z toho důvodu levice v roce 2012 vyhrála volby na tradičně pravicovém ostrově.

Regionální hlasování na Sicílii je považováno za test nálad před italskými volbami, které se mají konat do května příštího roku. Jak připomíná agentura AFP, sicilské volby zajímají také Evropu, potýkající se s přílivem populismu.

Volby se konaly po říjnovém přijetí nového volebního zákona, který umožňuje italským stranám kandidovat v koalicích. Pro Berlusconiho, vyřazeného z politiky množstvím skandálů, podle analytiků dobrý výsledek na Sicílii znamená šanci na návrat do politiky. M5S je pro něj velkým konkurentem a jeho vůdce Beppe Grillo v kampani Sicilanům řekl, že si musejí vybrat. „Je to jednoduchá volba: buď my, nebo oni, buď budoucnost, nebo minulost, naděje, nebo zklamání, občané, nebo tradiční strany,“ řekl.

Mnohé Sicilany potýkající se s chudobou M5S získalo kromě jiného slibem zavedení systému příjmového minima.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner