V Rumunsku se dnes konají volby do obou parlamentních komor. Podle průzkumů se po nich nejspíše vrátí k moci Sociálnědemokratická strana (PSD). Hlasování začíná v 08:00 a končí ve 22:00 SEČ.

Podle průzkumu institutu Avangarde z počátku měsíce by PSD podpořilo 43 procent voličů. Podle pozorovatelů by PSD mohla vytvořit vládu s Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE). O přízeň voličů budou z hlavních stran dále usilovat Národní liberální strana, nový subjekt Svaz záchrany Rumunska nebo Strana lidového hnutí (PMP) exprezidenta Traiana Baseskua.

Rumunsko nyní vede úřednická vláda Daciana Ciolose. Ta loni v listopadu vystřídala kabinet sociálnědemokratického premiéra Victora Ponty, který odstoupil po masových protestech vyvolaných požárem bukurešťského nočního klubu.

Incident si vyžádal 64 lidských životů a mnozí v něm viděli výsledek neúnosné korupce v zemi. Korupce také byla hlavní příčinou toho, že z nynějšího parlamentu zvoleného v roce 2012 přišlo předčasně o mandát 15 procent zákonodárců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner