V Rumunsku zadrželi maďarského nacionalistu, který údajně chtěl během dnešních oslav státního svátku odpálit výbušninu v sedmihradském městečku Targu Secuiesc. Podle agentury Reuters to oznámila prokuratura zabývající se závažnou trestnou činností (DIICOT).

V Rumunsku žije více než milion etnických Maďarů, většinou v centrální části Sedmihradska. Jde o oblast ležící na úpatí Karpat, která patřila do roku 1918 Maďarsku, ale nyní je součástí Rumunska.

Zadržený muž je členem rumunské větve maďarské ultranacionalistické organizace HVIM, která se hlásí k vytvoření „Velkého Maďarska“, tedy k připojení oblastí v sousedních zemích obývaných převážně Maďary k Maďarsku, což se týká mimo jiné i Slovenska.

DIICOT neupřesnila, kdy podezřelého zadržela, ani nesdělila jeho jméno. Není jasné ani to, zda se pokus o útok dostal dál než jen do fáze záměru. Nicméně prokuratura uvedla, že při domovní prohlídce byl zajištěn „materiál a zařízení, které by mohly ohrozit občany“.

„Existuje oprávněné podezření, že… obviněný, významný člen rumunské větve HVIM, získal prostředky a vybavení potřebné k výrobě improvizovaného výbušného zařízení, které zamýšlel odpálit v Targu Secuiesc 1. prosince během svátečních oslav,“ uvedla DIICOT v dnes zveřejněném prohlášení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner