Dolní komora ruského parlamentu připravuje výrazné zpřísnění postihu trestných činů spojených s terorismem. Návrh úprav dnes schválil bezpečnostní a protikorupční výbor Státní dumy. Počítá se snížením věku pro trestněprávní odpovědnost za takové činy na 14 let, a s až doživotním vězením za útoky spáchané mimo hranice Ruska a namířené proti ruským občanům či proti ruským zájmům.

Předloha zavádí pro ruské trestní právo i novou kategorii „mezinárodní terorismus“. „Spáchání výbuchu, požáru nebo jiných činů ohrožujících život, zdraví, svobodu nebo nedotknutelnost občanů RF (Ruské federace) s cílem narušit mírové soužití států a národů nebo namířených proti zájmům RF, stejně jako hrozba jejich spáchání se trestají odnětím svobody na 15 až 20 let nebo doživotním odnětím svobody,“ citovala agentura TASS z navrhované úpravy trestního zákona.

Financování takových zločinů má být trestáno deseti až patnácti lety vězení. K tomu navrhovatelé počítají ještě s ukládáním vysokých pokut. Přitěžující okolností bude, jestliže uvedené aktivity budou spáchány v době války. Až na 15 let může být podle návrhu provinilec poslán za mříže za ukrývání nebo verbování lidí s cílem zapojit je do extremistické činnosti. Odsouzení teroristé, kteří mají vedle ruského i občanství jiných států, o ruskou státní příslušnost přijdou.

Trestná bude i obhajoba terorismu na internetu

Balík zákonných opatření, jež výbor dnes doporučil Dumě ke schválení v prvním čtení, rovněž zahrnuje povinnost komunikačních operátorů uchovávat v Rusku po tři roky záznamy o rozhovorech, textových zprávách a zobrazeních a na vyžádání je poskytovat tajným službám.

TASS v této souvislosti poznamenal, že operátoři upozorňují na to, že realizace tohoto opatření bude vyžadovat značné investice a potrvá několik let.

Trestné budou podle navrhovaných změn i výzvy k teroristickým aktivitám nebo jejich ospravedlňování na internetu. Počítá se s pokutou až milion rublů (358 000 korun) nebo s vězením po dobu pěti až sedmi let. Až dvaceti lety se má trestat i pomáhání teroristům. A neoznámení přípravy takových činů může stát až tři roky nucených prací nebo vězení.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner