Vojenský soud v Rostově na Donu dnes odsoudil na dlouhá léta do vězení dvě místní obyvatelky, obviněné z příprav atentátu v místním obchodním středisku, jednom největších na jihu Ruska. Taťjana Karpenková si má odsedět 14,5 roku za mřížemi, Natalja Grišinová devět let, uvedl podle agentury Intefax soudce.

Obě Rusky se podle vyšetřovatelů staly přívrženkyněmi radikálních islamistických organizací Islámský stát (IS) a Emirát Kavkaz a v období od předloňského října do loňského ledna připravovali útok v obchodním středisku, který měla podniknout jako sebevražedná atentátnice třetí obviněná, Viktorija Semjonovová. Ta byla odsouzena již dříve a vyvázla s tříletým trestem, protože po zatčení se doznala a „aktivně spolupracovala“ s vyšetřovateli, tedy pomohla usvědčit strůjkyně chystaného útoku.

Rusko od svého zapojení do bojů v Sýrii, kde od konce předloňského září ruské letectvo podporuje síly prezidenta Bašára Asada, čelí výhružkám IS a syrské pobočky sítě Al-Káida. V Rusku se odehrálo několik atentátů, z nichž dubnový útok v petrohradském metru si vyžádal 16 mrtvých. Minulý měsíc mladík dagestánského původu v centru sibiřského města Surgut pobodal sedm lidí, než jej zastřelili policisté. K činu se přihlásil IS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner