Moskva 18. prosince (ČTK) – V Rusku dnes oficiálně začala kampaň k prezidentským volbám, které se uskuteční příští rok 18. března. Záměr kandidovat ohlásilo 23 uchazečů, oficiální přihlášky mohou ale kandidáti předkládat až od dnešního dne po dobu zhruba tří týdnů. Prakticky jistým vítězem je dosavadní prezident Vladimir Putin, který bude kandidovat jako nezávislý.

Favorit voleb odstartoval svou kampaň de facto už minulý týden ve čtvrtek velkou bilanční tiskovou konferencí. Ruští komentátoři se shodují v názoru, že hlasování bude de facto referendem o Putinově popularitě. Volby se uskuteční přesně v den čtvrtého výročí násilného připojení ukrajinského Krymu k Rusku, které velká většina Rusů přivítala.

V minulých volbách v roce 2012 získal ruský vůdce téměř 65 procent hlasů, v předminulých 71 procent. Putinův kremelský tým se údajně obává, že napřesrok bude tento ukazatel nižší. Největším soupeřem dosavadního prezidenta přitom není žádný z kandidátů, nýbrž nízká volební účast.

Volby, které rozhodnou o obsazení funkce hlavy státu na příštích šest let, budou podle ruských médií státní pokladnu stát 15 miliard rublů (5,6 miliardy korun). Kromě Putina oznámili záměr kandidovat šéf nacionalistů Vladimir Žirinovskij, komunisté na svém sjezdu koncem prosince zřejmě vyšlou do boje svého předsedu Gennadije Zjuganova.

Z opozičních politiků chce kandidovat šéf liberální strany Jabloko Grigorij Javlinskij nebo televizní moderátorka Xenija Sobčaková. Ústřední postava ruské opozice Alexej Navalnyj kandidaturu oznámil, nicméně voleb se podle volební komise vzhledem k podmínečnému trestu zúčastnit nesmí.

Někteří kandidáti se do volebního boje zapojí víceméně symbolicky, o nejvyšší ústavní post se hodlají ucházet například předsedkyně strany Ženský dialog Jelena Semerikovová nebo zpěvačka Jekatěrina Gordonová. Lze přitom očekávat, že někteří z nich neprojdou sítem ústřední volební komise. Při minulých volbách o přízeň voličů usilovalo pět kandidátů, počet zamítnutých kandidatur byl dvojnásobný.

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění činnost Putina v prezidentské funkci schvaluje kolem 82 procent Rusů. Druhé místo v žebříčku popularity drží Žirinovskij s 11 procenty, třetí je Zjuganov s šesti procenty. Z opozičních osobností by pro Sobčakovou hlasovalo 0,2 procenta voličů, pro Navalného, kdyby směl kandidovat, 1,2 procenta.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner