Údiv, pobavení i rozhořčení v ruských médiích vyvolal počin ve vsi Pereslavskoje v Kaliningradské oblasti u břehů Baltského moře, kde se rozhodli u pomníku padlých místo věčného ohně alespoň umístit obrázek šlehajících plamenů. O případu informoval nejprve místní list Novyj Kaliningrad. Zdůraznil, že pomník připomíná památku 6300 padlých sovětských vojáků, mezi kterými spočívá i šest Hrdinů Sovětského svazu.

Důvod, proč oheň nahradila atrapa, je prozaický. „Ve vsi ještě není plyn, zavedou ho až příští rok – a pak i věčný oheň bude hořet ustavičně,“ vysvětlila v televizi mluvčí oblastní správy Larisa Poljakovová. Ujistila, že 9. května, kdy Rusko slaví vítězství ve druhé světové válce, skutečný oheň u pomníku přeci jen vzplane – díky plynu z přenosné bomby.

Podle deníku nejde o ojedinělý případ, navzdory někdejšímu nařízení prezidenta Vladimira Putina. V Kaliningradské oblasti věčný oheň stále hoří jen u pěti památníků, zatímco u dalších tří desítek pomníků vzplane jen o svátcích za pomocí plynových bomb.

Kaliningradská oblast je nejzápadnější výspou Ruska, s nímž nemá pozemní spojení – je totiž obklopena Polskem, Litvou a Baltem. Do konce druhé světové války byla součástí německého Východního Pruska, po dobytí Rudou armádou byla připojena k Sovětskému svazu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner