V tajnosti a na neznámém místě se dnes v Rusku scházejí účastníci ustavujícího sjezdu nové politické strany, která má sdružovat stoupence protikorupčního aktivisty a nejznámějšího kritika Kremlu Alexeje Navalného. Sám Navalnyj se sjezdu účastnit nemůže, protože si odpykává třicetidenní trest za organizování nepovoleného mítinku počátkem května.

Atmosféru utajení podtrhuje záhadné jméno nové politické formace, které zní Pracovní název (Rabočeje nazvanije). Při úřední registraci nové strany advokáti Navalného oznámili, že ve dvou předešlých případech cizí osoby původní názvy politických stran ukradli. Definitivní jméno prý proto nová strana dostane až během nynějšího ustavujícího sjezdu.

V roce 2012 chtěl ruský opoziční politik ustavit politický subjekt nazvaný Strana pokroku, ale dva týdny před naplánovaným ustavujícím sjezdem zaregistroval kdosi stranu stejného jména. Situace se opakovala o rok později, kdy měl Navalnyj v plánu založit stranu Lidová aliance. Podle právníka Ivana Ždanova je hra s ukradenými názvy dílem „kremelských podvodníků“.

Strana Pracovní název byla podle moskevského rozhlasu založena s cílem zapojit se do zářijových voleb moskevského starosty už pod jiným, skutečným jménem. Favoritem voleb by měl být dosavadní starosta Sergej Sobjanin. Navalnyj kandidoval na starostu ruské metropole už v roce 2013 a nečekaně se u voličů setkal s velkou podporou. S více než 27 procenty hlasů obsadil druhé místo za Sobjaninem.

Vůdce ruské opozice měl v úmyslu kandidovat i v letošních prezidentských volbách, které v březnu s výraznou převahou vyhrál Vladimir Putin. Ústřední volební komise ale Navalnému kandidaturu odepřela s odůvodněním, že byl pravomocně odsouzen za údajné krádeže ve firmě Kirovles.

Hlavní manažer Navalného protikorupčního hnutí Leonid Volkov dnes moskevském rozhlasu řekl, že žádné informace o ustavení nové strany sdělovat novinářům nebude. Upozornil, že vpředvečer sjezdu ruská policie zadržela mnoho opozičních aktivistů, zřejmě ve snaze ustavující sjezd zmařit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner