Ruský soud vynesl první rozsudek nad Rusem, který jako dobrovolník válčil v Donbasu na východě Ukrajiny. Nikoliv však na straně proruských separatistů, ale v ukrajinském dobrovolnickém praporu Azov. Arťom Širobokov, přezdívaný Jesenin, byl v nepřítomnosti v rodné Samaře odsouzen za žoldnéřství k pěti letům vězení.

„Ne, nikdo od soudu či vyšetřovatelů se nepokoušel se mnou spojit. Naprosto mě to nezajímalo, protože od počátku bylo jasné, čím to skončí, a tak nemělo smysl se plašit,“ řekl Širobokov ruské redakci BBC v rozhovoru poskytnutém v ukrajinském exilu. „Nechystám se vrátit do Ruska, ani odvolat se proti rozsudku. Nemá to žádný smysl, mám zajímavější věci na práci.“

O soudu se dozvěděl z internetové stránky ruských vyšetřovatelů, pak se mu ozvali přátelé a bývalé přítelkyně, kteří mu řekli, že je vyslýchali. O rozsudku se dozvěděl ze zpráv.

„V zásadě souhlasím, že jsem porušil zákon Ruské federace. Ale myslím, že se tento zákon v Rusku uplatňuje výběrově. Odsoudili mě, ale jaké byly důkazy? Kolik jsem dostal? Od koho? Za co? Soudní systém je podjatý, dobrovolníci válčící za separatisty stíháni nejsou. Pokud stanou v Rusku před soudem, válčení na straně separatistů se považuje za polehčující okolnost,“ dodal.

Na frontě bojoval dva roky, nyní pracuje v Kyjevě jako designér, stále ale ve službách Azova, který se z praporu rozrostl na pluk. Získal sice povolení k trvalému pobytu v zemi, ale mrzí jej, že „naprosto nefunguje“ slib prezidenta Petra Porošenka, že dobrovolníci bojující na ukrajinské straně dostanou ukrajinské občanství. V praxi úřady vyřízení jeho žádosti všemožně oddalují.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner