V Rusku se dnes ve většině regionů uskuteční volby rozličné úrovně, z nichž vzejde především 21 nových gubernátorů, 11 regionálních sněmů a 23 městských sněmů. Avšak jedině v Kostromské oblasti byla k urnám připuštěna i „nesystémová“ opozice. Celkově se opět čeká vítězství vládní strany Jednotné Rusko.

Liberální opozice, vytlačená režimem na okraj ruské politiky, doufala, že získá v regionálních volbách deset procent hlasů zaručujících jí také účast v parlamentních volbách v září 2016. Avšak její kandidáti vesměs nebyli k dnešnímu hlasování připuštěni, obvykle pod záminkou, že nesesbírali dostatečný počet pravých podpisů pro registraci.

O situaci v Kostromské oblasti tak politolog Dmitrij Oreškin mluví jako o „výkladní skříni takzvaně čestných voleb“ a „kontrolovaném experimentu“. V Kostromě, ležící 300 kilometrů od Moskvy, kandiduje například Ilja Jašin, spolupracovník zavražděného kritika Kremlu Borise Němcova.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner