Z ruského Dálného východu od dnešního rána směřuje do západních oblastí země vlna demonstrací, kterou svým nedávným filmem o pohádkovém bohatství premiéra Dmitrije Medveděva odstartoval vůdce opozice Alexej Navalnyj. Jeho Fond boje s korupcí vyzval obyvatele nespokojené s poměry a rozmáhající se korupcí k protestům, které mají dnes zasáhnout až 80 ruských měst. Jen ve 20 z nich jsou demonstrace povoleny.

Podle moskevského rozhlasu už se protesty konaly ve Vladivostoku, Komsomolsku na Amuru, v Chabarovsku nebo v západosibiřském Barnaulu. Stovky lidí si tam stěžovaly na nezaměstnanost, nízké důchody či neuspokojivé bytové podmínky. Ve Vladivostoku, kde se sešlo téměř 2000 lidí, zasahovali policisté a 30 aktivistů zadrželi. Zatýkání je hlášeno i z jiných míst.

Navalnyj, který chce napřesrok kandidovat v prezidentských volbách, vyzval k dnešním demonstracím krátce po zveřejnění filmu obviňujícího Medveděva ze zneužití úřadu a obohacování na úkor státu. Premiér údajně disponuje ohromnými pozemky v elitních lokalitách, vlastní dvě jachty, byty v historických vilách nebo vinařství v Itálii. Film, který natočil Navalného Fond boje s korupcí, na internetu zhlédlo už přes 11 milionů uživatelů.

Vyvrcholením dnešních protestních akcí má být odpolední pochod v centru Moskvy, jehož uspořádání ale místní radnice nepovolila. Navalného i jeho spolupracovníky už policie několikrát varovala, aby od průvodu upustili. Organizátoři ale akci považují za legální, protože radnice jim prý jiné místo včas nenabídla, jak ukládá zákon.

Navalnyj na svém blogu slíbil Moskvanům, že každému zadrženému účastníkovi pochodu pomůže s žalobou k Evropskému soudu pro lidská práva s perspektivou odškodnění až 10.000 eur (270.000 Kč).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner