Moskva 5. dubna (ČTK) – Petrohrad, Moskva a další ruská města uctí památku obětí pondělního teroristického atentátu v petrohradském metru akcí s názvem „Společně proti teroru“. V Petrohradu se v sobotu uskuteční po vzoru Paříže protiteroristický pochod, kterého by se podle gazety.ru měli zúčastní i ruští politici. Půjde o první podobnou akci v Rusku.

Smuteční shromáždění v centru Moskvy se má konat ve čtvrtek odpoledne. Lidé se sejdou na Manéžním náměstí, kam přinesou květiny a zapálí svíčky. Kromě pietní akce v centru metropole se na počest obětí útoku uskuteční i koncert na Poklonné hoře.

Ruský list Kommersant v úterý napsal, že pořádání demonstrací si vzali za své Kreml a vedení hlavní vládní strany Jednotné Rusko. Jejich zmocněnci údajně rozesílají do velkých měst a oblastí pokyny, kdy a jak mítinky organizovat. Zvláštní pozornost prý má být věnována městům, kde opoziční předák Alexej Navalnyj koncem března zorganizoval velké demonstrace proti údajné korupci v nejvyšších patrech státní moci.

Prezidentská kancelář dnes tyto informace popřela. „Organizací mítinků se Kreml nezabývá, nevíme, kdy a kde budou ani kdo je pořádá,“ řekl novinářům mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov. „Jsou kromě toho nepotřebné, protože konsolidace občanů a projevy solidarity jsou zřejmé,“ dodal.

Při pondělním teroristickém útoku v petrohradském metru zahynulo včetně sebevražedného atentátníka 14 lidí a pět desítek osob utrpělo zranění.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner