Ruské úřady začaly stíhat dva občany Ruska kvůli podezření, že se účastnili konfliktu na východě Ukrajiny v jednotkách ukrajinského Pravého sektoru. Uvedla to dnes agentura Interfax. Pravý sektor je ultrapravicová organizace, která v únoru 2014 sehrála klíčovou roli při svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče. V Rusku je zakázaná jako extremistická.

Podle policejní mluvčí Svetlany Petrenkovové mají vyšetřovatelé dostatek důkazů o tom, že se Vjačeslav Donguzov a Vjačeslav Jasev, oba ruští občané, dobrovolně stali členy Pravého sektoru. V jeho řadách se pak aktivně účastnili bojů proti samozvaným lidovým republikám na jihovýchodě Ukrajiny. Byli přitom vyzbrojeni střelnými zbraněmi a municí, k dispozici měli komunikační zařízení a automobil.

Boje na Donbasu vypukly po ruské anexi Krymu v dubnu 2014. Kyjev a Západ obviňují Moskvu z vojenské podpory separatistů. Rusko však tato obvinění popírá a připouští nejvýše účast ruských dobrovolníků. Konflikt si zatím vyžádal skoro 10.000 mrtvých.

Rusko už v minulosti za účast na bojích na straně Pravého sektoru stíhalo několik svých občanů. Naposledy v lednu obvinil Vyšetřovací výbor pět lidí. V roce 2015 poslal ruský soud na 18 měsíců do vězení Alexandra Dodonova za záměr do Pravého sektoru vstoupit. K sedmi letům pak moskevský soud odsoudil Alexandra Razumova, který absolvoval výcvik v táboře Pravého sektoru a snažil se zlákat dva ruské policisty do řad ukrajinských válečníků.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner