Moskva 29. května (ČTK) – Ve vyšetřovací vazbě ve středoruském městě Orjol skončil dánský občan Dennis Christensen, obviněný z organizace činnosti extremistické organizace. Ruští policisté jej zatkli minulý týden během společného čtení bible s dalšími členy náboženské společnosti Svědkové Jehovovy, nedávno zakázané v Rusku. O případu dnes informoval ruský list Vedomosti.

Jehovisté byli v Orlu označeni za extremistickou organizaci již loni, letos v dubnu ruský nejvyšší soud tuto náboženskou společnost na návrh ministerstva spravedlnosti zakázal. V Rusku mají okolo 175.000 vyznavačů. Christensen byl podle právníků zatčen jako první jehovista po zákazu sekty.

Expert na náboženství Roman Lunkin se domnívá, že další zatýkání jehovistů bude následovat. „Je příznačné, že prvním zatčeným po rozhodnutí nejvyšší soudu je cizí občan: bezpečnostní orgány zjevně situaci sledují a usoudily, že extremistickou činnost cizinců je nutné ukončit v prvé řadě,“ řekl deníku. Nicméně předpokládá, že jehovisté – i přes „přesně cílené“ zásahy úřadů proti cizincům a misionářům – se budou nadále scházet.

Jehovisté již dříve oznámili, že se proti ruskému zákazu odvolají k Evropskému soudu pro lidská práva.

Náboženská společnost původně vznikla v USA, pod názvem Svědkové Jehovovi působí od roku 1931. Svou činnost v Rusku oficiálně začala v roce 1991.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner