Ruská policie zadržela miliardáře Zijavudina a Magomeda Magomedovy kvůli podezření z krádeže 2,5 miliardy rublů (900 milionů korun) při realizaci státních zakázek. Oznámil to dnes ruský tisk. Zatčení vyvolalo v Rusku pozdvižení, protože jde o první zásah státní moci proti oligarchům od zatčení bývalého nejbohatšího Rusa Michaila Chodorkovského v roce 2003. Média spekulují, že nová kauza má politický podtext.

Podle listu Kommersant jsou bratři Magomedovovi obviněni kromě krádeže a podvodů i ze zločinného spiknutí a hrozí jim doživotí. Obohatit se podle policie měli při stavbě nové fotbalové arény v Kaliningradu a při realizaci několika infrastrukturních projektů v Petrohradě.

Ruský časopis Forbes odhaduje hodnotu majetku Zijavudina Magomedova na 1,4 miliardy dolarů (29 miliard korun), jmění jeho bratra je srovnatelné.

Bratři Magomedovovi, kteří pocházejí ze severokavkazského Dagestánu, patří podle ruských komentátorů do okruhu premiéra Dmitrije Medveděva, jehož dny v úřadu předsedy vlády jsou údajně sečteny. Prezident Vladimir Putin, který minulý měsíc vyhrál prezidentské volby, po květnové inauguraci jmenuje novou vládu a podle médií lze očekávat přesuny. Zadržení dagestánských oligarchů podle Kommersantu může souviset s bojem kremelských politiků o budoucí pozice.

Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov politické pozadí kauzy popřel. Tvrzení, že před rozdělováním vládních postů proti sobě bojují vlivové skupiny v Kremlu, označil za „politické klepy“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner