Nedělní parlamentní volby v Rusku vyhrála podle očekávání jednoznačně strana Jednotné Rusko blízká prezidentovi Vladimiru Putinovi. Podle odhadů zveřejněných státní sociologickou agenturou VCIOM získala 44,5 procenta hlasů. Žádná ze stran otevřeně kritických k Putinovi nepřekročila pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do Státní dumy (dolní komory parlamentu). Jejich jednotliví členové ale mají šanci získat poslanecké křeslo v jednomandátových okruzích, v nichž se rozděluje polovina míst ve 450členné Dumě.

Konečné výsledky voleb budou známy v pondělí. Premiér Dmitrij Medveděv ale už dnes večer vyhlásil vítězství svého Jednotného Ruska.

Vladimir Putin označil zveřejněné odhady za dobrý výsledek. Podle něj lidé hlasovali pro vládnoucí Jednotné Rusko, i když země zažívá těžké časy.

Podle odhadů skončila na druhém místě nacionalistická Liberálnědemokratická strana Vladimira Žirinovského s 15,3 procenta hlasů, následovaná Komunistickou stranou Ruské federace Gennadije Zjuganova, kterou podpořilo 14,9 procenta voličů. Strana Spravedlivé Rusko, levicový spojenec Kremlu, získala 8,1 procenta hlasů.

Šéfka ústřední volební komise Ella Pamfilovová po uzavření volebních místností přiznala, že hlasování nebylo zcela korektní a v některých volebních místnostech se potvrdily zprávy o podvodech. Podle ní ale není důvod anulovat výsledky v žádném z volebních obvodů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner