V Saúdské Arábii se konají v sobotu volby do místních rad. Jsou to od roku 2005 třetí místní volby v pořadí, ale vůbec první v historii státu, v nichž mají právo volit a kandidovat ženy. Odborníci citovaní agenturou AFP dávají kandidátkám malou šanci na zvolení, kromě jiného proto, že nesměly v kampani předstupovat před své potenciální voliče, takže nedostaly dost prostoru pro objasnění svého programu. Jde ale přesto o významný krok směrem k otevření saúdskoarabské společnosti ve smyslu vyrovnání postavení mužů a žen.

O křesla ve 284 místních radách usiluje asi 900 žen a 6000 mužů. Zaregistrovalo se přes milion voličů, z nichž 1,3 milionu jsou muži a 130.000 ženy.

Volí se jenom dvě třetiny členů místních rad, zbylá třetina bude jmenována přímo. Odborníci soudí, že ženy by se mohly objevit právě v této jmenované skupině radních.

Saúdská Arábie vyznává přísnou vahhábovskou formu islámu. Součástí tohoto učení je oddělování mužů a žen a četná omezení svobod žen. Království jim například nevydává řidičské průkazy, byť řízení automobilu výslovně nezakazuje. Saúdské Arabky bez souhlasu opatrovníků, jimiž jsou manželé, ale také otcové, bratři nebo další mužští příbuzní, rovněž nesmějí cestovat ani vyřizovat mnoho rodinných záležitostí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner