V Saúdské Arábii má dnes začít třídenní setkání syrských opozičních skupin. Jde o dosud nejvýznamnější pokus, jak sjednotit nepřátele syrského prezidenta Bašára Asada, poznamenala agentura Reuters. Sjednocení opozice je považováno za důležité pro konání dalších mírových rozhovorů mezi světovými mocnostmi a aktéry syrské války.

Zástupci mezinárodního společenství v čele s reprezentanty USA, Ruska či Íránu se už v listopadu ve Vídni shodli na časovém plánu, jehož výsledkem má být vytvoření přechodné syrské vlády a nakonec i nové volby. Zejména Rusko a Spojené státy se ale liší v názoru na to, jaký by měl být osud současného syrského prezidenta Asada. Podle Moskvy je nyní rovněž důležité stanovit, které strany syrského konfliktu budou považovány za teroristy a které za legitimní opozici.

Další kolo rozhovorů by se mělo uskutečnit 18. a 19. prosince v New Yorku. Saúdská Arábie, která je blízkovýchodním rivalem Íránu, pozvala do Rijádu 65 představitelů syrské opozice, kteří se mají snažit najít společné stanovisko právě před dalšími mezinárodními fóry. Teherán se nicméně již nechal slyšet, že setkání zástupců opozice povede k selhání mírových rozhovorů o konfliktu v Sýrii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner