V Saúdské Arábii dnes zatkli prominentní ochránkyni lidských práv Samar Badávíovou. Jde o sestru blogera Raífa Badávího, který byl za své aktivity odsouzen k desetiletému žaláři a 1000 ranám bičem.

Jeho sestra prý byla zatčena kvůli tomu, že spravovala twitterový účet svého rovněž vězněného manžela Valída abú Chajra, který pracoval jako právník a patří k ochráncům lidských práv. Kromě jiného obhajoval svého švagra. V roce 2014 byl odsouzen k patnáctiletému trestu vězení za podněcování a porušení veřejného pořádku.

Twitterový účet abú Chajra zůstal podle uživatelů sítě aktivní i po zadržení Badávíové. Někteří její zatčení považují za neuvážený čin, který vyvolá protesty.

Žena byla umístěna do věznice v Džiddě. Badávíová má s úřady problémy už několik let. Patří mezi aktivistky, které chtějí rozšířit práva žen včetně možnosti řídit automobil a volit. V roce 2012 dostala mezinárodní cenu udělovanou ženám za odvahu.

Podle nadace Front Line Defenders se dnes sama dostavila na policii, kam byla předvolána. Čtyři hodiny ji policisté vyslýchali kvůli twitterovému účtu na manželovo jméno a pak odvezli do věznice.

Její bratr je zakladatelem internetové stránky Free Saudi Liberals. V roce 2012 byl zatčen za údajnou urážku islámu na svém webu a později odsouzen. Trest bičování se začal vykonávat loni v lednu, kdy dostal prvních 50 ran. Po ostré mezinárodní kritice byl výkon zbylé části trestu odložen. Loni dostal Sacharovovu ceny za svobodu myšlení, kterou za něj převzala jeho manželka žijící s dětmi v Kanadě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner