V sedmi městech a obcích začnou spolu s prezidentskými volbami i referenda o místních záležitostech. Dnes odpoledne a v sobotu do 14:00 o nich budou hlasovat obyvatelé Karlových Varů, Jablonce nad Nisou, Lhoty Rapotiny, opavské městské části Suché Lazce, Zubří, Brušperku a Všenor u Prahy.

Aby bylo referendum platné, musí v něm podle zákona hlasovat aspoň 35 procent oprávněných voličů. Závazné je pak v případě, že konkrétní odpověď označila nadpoloviční většina hlasujících v referendu a zároveň aspoň 25 procent všech voličů.

V Karlových Varech budou lidé rozhodovat o tom, jestli chtějí na místo dnešní Vřídelní kolonády postavit repliku z konce 19. století a zastavit havarijní opravy současné kolonády. Pokud by lidé obnovu kolonády podpořili, podle organizátorů by stavba litinové repliky přišla na asi 250 milionů korun, je to ale jen o odhad. V případě neúspěchu referenda by město pokračovalo v opravě havarijního stavu současné kolonády za desítky milionů korun a připravovalo by dál architektonickou soutěž na podobu celého okolí pramene Vřídla.

V Jablonci nad Nisou budou tématem referenda výherní automaty, organizátoři požadují úplný zákaz pro všechny druhy hracích automatů na území pětačtyřicetitisícového Jablonce.

Obyvatelé vesnice Lhota Rapotina na Blanensku budou hlasovat o tom, zda si přejí stavbu boskovické spojky, což je železniční trať, která umožní přímé vedení vlaků mezi Brnem a Boskovicemi, a na níž vznikne zastávka 600 metrů od obce. Zároveň budou rozhodovat, zda se má technologické zázemí kamenolomu přesunout blíže obci.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner