Vlašim (Benešovsko) – Ve zbrojovce Sellier&Bellot ve Vlašimi na Benešovsku dnes explodoval střelný prach. Výbuch si podle prvních informací hasičů vyžádal nejméně jedno úmrtí, policie to ale oficiálně nepotvrdila a mluví o třech pohřešovaných pracovnících. Výroba v areálu nebyla přerušena. Místo dnes prohlíželi pyrotechnici, průzkum bude pokračovat v úterý, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Vyšetřovatelé tak do postiženého objektu zatím nemohli. Policie se podle benešovské mluvčí Evy Stulíkové případem zabývá pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti.

Výbuch v zadní části areálu byl hlášen po 12:45, pyrotechnici do zbrojovky dorazili kolem 14:00. Podle Svobody byly zasaženy malé sklady o rozměrech dva krát jeden metr a explodující látky nebylo velké množství. Po výbuchu nevznikl požár, kolem místa exploze byla okamžitě vytvořena dvousetmetrová ochranná zóna, za kterou nikdo nesměl.

Specialisté nejdříve prohlíželi okolní budovy a zjišťovali, zda nejsou poškozeny a nehrozí další výbuch. Po 17:00 se nad areál vznesl na průzkum vrtulník, o hodinu později místo prověřil speciální robot. „Teprve poté mohl na místo vstoupit policejní pyrotechnik v těžkém pyrotechnickém obleku,“ uvedla Stulíková. Kolem 20:00 místo prověřovali ještě tři pyrotechnici, už bez těžkých zásahových obleků. „Celé by to tam měli zadokumentovat, zatím se nebude s ničím hýbat,“ řekl Svoboda. Místo bylo také nasvíceno, důkladná prohlídka ale bude pokračovat až za denního světla. Teprve po dokončení průzkumu budou moci na místo znalci z oboru pyrotechniky a pracovníci báňského úřadu, aby případ vyšetřili.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner