Belfast 2. března (ČTK) – Obyvatelé Severního Irska budou dnes volit své zástupce do regionálního parlamentu. K volebním urnám musí znovu po pouhých deseti měsících kvůli rozpadu koaliční vlády unionistů a republikánů v této části Spojeného království. Předvolební kampani dominovalo téma budoucího odchodu Británie z Evropské unie.

Rozkol ve vládě Demokratické unionistické strany (DUP) a separatistické republikánské strany Sinn Féin vyvolal skandál kolem programu obnovitelných energií z roku 2012. Ukázalo se, že na dotace pro podniky, které přejdou na ekologicky šetrnou energii, nebyly stanoveny žádné stropy, a z regionální pokladny tak na ně poputuje o stovky milionů liber více, než se čekalo.

Dnešní volby vnímají mnozí jako hlasování o budoucím směřování Severního Irska tváří v tvář nadcházejícímu vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Političtí komentátoři hovoří o nejdůležitějším hlasování od roku 1998.

Volební místnosti se otevřou v 08:00 SEČ a uzavřou se o patnáct hodin později, tedy ve 23:00 SEČ. Sčítat se ale hlasy začnou až v pátek ráno a první výsledky se očekávají v pátečních odpoledních hodinách.

Podle odhadů bude nejsilnější stranou v parlamentu opět DUP a Sinn Féin by měla skončit druhá. Obě strany na sebe budou zřejmě odkázané i při sestavování budoucí vlády. Systém tvorby kabinetu je zakotvený v mírové dohodě z roku 1998, která ukončila dlouholetý konflikt v zemi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner