Rakousko postaví plot na krátkém, necelé čtyři kilometry dlouhém úseku své hranice se Slovinskem, aby usměrnilo příliv uprchlíků. Zároveň zahájilo přípravy na případné vztyčení původně plánovaného 25kilometrového plotu. Do Slovinska a Srbska dorazily ve čtvrtek další tisíce migrantů, informovaly sdělovací prostředky v obou zemích.

Proud uprchlíků mířících zejména ze Sýrie, Iráku a Afghánistánu přes Balkán do Rakouska a Německa nepolevuje. Slovinská agentura STA napsala, že ve čtvrtek přijelo jen vlaky z Chorvatska na nádraží v pohraniční obci Dobova 7700 uprchlíků. Budování „dočasných pohraničních zábran“ na hranicích s Chorvatskem, které ve středu oznámil premiér Miro Cerar, nemá tudíž na množství uprchlíků přicházejících do země příliš vliv.

Slovinská vláda ale dala najevo, že cílem opatření není uzavřít hranice nebo zastavit migranty, nýbrž usměrnit jejich tok. Slovinci příchozí převážejí na sever k hranicím Rakouska, kde uprchlíci buď žádají o azyl, anebo spíše pokračují dál do Německa či Švédska.

Rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová oznámila, že Rakousko nyní postaví 3,7 kilometru dlouhý plot u hraničního přechodu Spielfeld. Jedná se o obyčejný plot bez ostnatého drátu o výšce 2,2 metru a dokončen by měl být během jednoho nebo dvou měsíců.

Kromě toho v okolí Spielfeldu začaly přípravy na postavení původně plánovaného 25 kilometrů dlouhého plotu. Ministryně uvedla, že vláda na slovinskou žádost prozatím od tohoto záměru ustoupila.

Delší plot Vídeň postaví, jestliže se ukážou jako neúčinná bezpečnostní opatření Slovinska, jako je usměrnění proudu migrantů a posílené hlídky na zelené hranici. Pak by plot mohl být postaven během 48 hodin, cituje ministryni agentura APA.

Určitý pokles denního přírůstku příchozích uprchlíků na 5000 zaznamenaly během čtvrtka srbské úřady na jihu země v Preševu. Pokles je však přičítán spíše generální stávce v Řecku než skutečnému snížení počtu migrantů odhodlaných dostat se do západní Evropy.

Od začátku ledna do konce října bylo v Srbsku podle oficiálních údajů registrováno 335 246 migrantů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner