Soluň 12. února (ČTK) – V řecké Soluni dnes skončila bezpečnostní operace, která umožnila odstranění nevybuchlé bomby z 2. světové války. Bylo kvůli ní z domovů evakuováno na 70.000 lidí. Policie oznámila, že akce skončila, a lidé se začali vracet domů.

Evakuace se týkala lidí z dvoukilometrového okruhu kolem místa, kde byla bomba minulý týden nalezena. Policisté ráno obcházeli od rána domy, zvonili u bytů a připomínali lidem, že musejí odejít. Většina občanů odjela ve vlastních autech, někteří využili přistavené autobusy, které lidi odvezly do škol, tělocvičen a kulturních center. S evakuací pomáhalo 1000 policistů a 300 dobrovolníků.

Bombu objevili minulý týden při stavebních pracích, které mají rozšířit podzemní zásobníky u benzínové stanice. Podle prvních poznatků byla bomba americké výroby a na místo byla svržena ve 40. letech. První zprávy hovořily o tom, že vážila 250 kilogramů, po jejím zneškodnění armádní mluvčí oznámil, že vážila 125 kilogramů. „Byla silně zkorodovaná, ale její detonační mechanismus byl v dobrém stavu,“ sdělil.

Armáda ji zneškodnila a převezla na armádní střelnici, kde bude bomba buď odpálena nebo rozmontována, řekl armádní mluvčí. Podobná munice se našla v minulosti v blízkosti letiště, ale ne na tak obydleném místě, jako v tomto případě.

Úřady oznámily, že není jasné, jaká armáda a kdy přesně bombu svrhla. Agentura AP ale ocitovala výpověď svědka, který si prý pamatuje, kdy na místo spadla. Šestaosmdesátiletý Jorgos Gerasimu má dům asi půl kilometru od místa nálezu. „Americká a britská letadla bombardovala 17. září 1944. Bylo to v době nedělního oběda,“ řekl.

Úřady označily evakuaci tak velkého množství lidí za premiéru poválečné historie v Řecku. V oblasti, již bylo třeba vyklidit, byl vyhlášen mimořádný stav. Železniční doprava byla přerušena a nekonaly se bohoslužby.

Guvernér provincie Centrální Makedonie Apostolos Tzitzikostas řekl ráno řecké televizi, že úřady jsou připraveny. „Vyzývám občany, aby zůstali v klidu. Není důvod k panice, nehrozí žádné nebezpečí, opatření jsou preventivní a určená k zajištění bezpečnosti občanů,“ řekl. Později celou akci označil za „naprostý úspěch“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner