Berlín 27. února (ČTK) – Lidé pocházející z Afriky čelí v Německu diskriminaci a strachu z napadení. Na závěr své první návštěvy v Německu to dnes uvedla expertní skupina OSN pro osoby s africkým původem. Konečnou zprávu předloží odborníci v září Radě OSN pro lidská práva.

„Ačkoli ústava garantuje rovnoprávnost, zakazuje diskriminaci na základě rasy a stanoví, že lidská důstojnost je nedotknutelná, v praxi to není prosazováno,“ uvedla skupina podle agentury DPA.

Odborníci OSN se z rozhovorů dozvěděli, že zejména muži se kvůli svému původu obávají na některých místech útoků. Experti navštívili několik měst a mluvili s poslanci a zástupci Iniciativy černých lidí v Německu (Initiative Schwarzer Menschen in Deutschland, ISD).

„Je dobře, že dnes už se alespoň obecně nepopírá, že v této zemi je rasismus,“ řekl člen předsednictva ISD Tahir Della. Podle něj v Německu existuje „institucionální rasismus,“ nelze prý hovořit jen o ojedinělých případech.

Della kritizoval takzvané rasové profilování, tedy kontroly, vyšetřování nebo sledování osob, které úřady podezírají hlavně na základě jejich příslušnosti k určité rase.

Podle průzkumu považuje 63 oslovených Němců policejní kontroly prováděné podle etnických znaků za z větší části neproblematické.

Skupina OSN tvrdí, že rasové profilování je v Německu rozšířené, ačkoli to oficiální místa nepřiznávají. Expertům OSN vadí, že neexistuje nezávislý odvolací orgán, na který by se mohli obrátit „oběti této formy diskriminace“.

V Německu žije kolem milionu osob s africkým původem. Diskuze o této menšině se vyhrotila, když předloni na Silvestra čelilo mnoho žen sexuálnímu napadení či okradení v Kolíně nad Rýnem a několika dalších městech. Pachateli byli tehdy podle obětí hlavně Severoafričané.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner