Stockholm/Oslo 10. prosince (ČTK) – V Oslu bude dnes předána Nobelova cena za mír, ve Stockholmu pak Nobelovy ceny za literaturu, lékařství, chemii, fyziku a ekonomii. Na vyznamenané kromě finanční odměny ve výši devíti milionů švédských korun (asi 23 milionů Kč) čeká tradiční slavnostní ceremoniál v den výročí úmrtí Alfreda Nobela. V koncertní síni švédské metropole se ceny začnou rozdávat o půl páté odpoledne, laureáty v pondělí ještě čeká večeře v královském paláci.

Ceremoniál v Oslu se odehraje za přítomnosti krále Haralda V., ale bez velvyslanců tří jaderných mocností – Spojených států, Francie a Británie. Ocenění totiž získala Mezinárodní kampaň za zrušení jaderných zbraní (ICAN). Už v říjnu jaderné mocnosti vyjádřily přesvědčení, že činnost ICAN dosažené pokroky v jaderném odzbrojování spíše ohrožuje. Satsuko Thurlowová (85) z ICAN, která jako třináctiletá dívka přežila výbuch jaderné bomby v Hirošimě, v předvečer ceremonie naopak obvinila západní jaderné velmoci, že odzbrojení „sabotují“.

ICAN ocenění dostala za upozorňování na „katastrofické humanitární důsledky jakéhokoli použití jaderných zbraní a za své průkopnické úsilí o dosažení smluvního zákazu takových zbraní“, jak vysvětlil norský Nobelův výbor.

Méně kontroverzní se jeví laureáti oceňovaní ve Stockholmu. Nobelovu cenu za literaturu získal britský spisovatel japonského původu Kazuo Ishiguro, jehož nejznámějším dílem je román Soumrak dne. Čerstvý nositel Nobelovy ceny za ekonomii Richard Thaler zase proměnil tvář ekonomické vědy zkoumáním psychologických faktorů, které stojí za rozhodováním lidí v ekonomice, a stal se jedním z průkopníků behaviorální ekonomie.

Cenu za chemii získali Švýcar Jacques Dubochet, Američan narozený v Německu Joachim Frank a Brit Richard Henderson za vývoj kryoelektronové mikroskopie, moderní zobrazovací metody, která zjednodušuje a zlepšuje viditelnost biomolekul. Za klíčový příspěvek k pozorování gravitačních vln ve vesmíru získala Nobelovu cenu za fyziku trojice Američanů Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne. Podobně cenu za fyziologii a lékařství získala trojice Američanů Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash a Michael W. Young, a to za výzkum v oblasti chronobiologie, která se zabývá biologickými rytmy živých organismů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner