Ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) usmrtili za posledních 24 hodin ve vesnici poblíž severosyrského města Manbidž nejméně 24 civilistů. Informovali o tom opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. V provincii Idlib byla při dnešním bombardování zasažena porodnice, kterou spravuje organizace Save the Children. Zařízení, které každý měsíc přijme 1300 žen a kde se rodí měsíčně 700 dětí, je těžce poškozeno. Podle mluvčí Save the Children zemřeli dva lidé a mnoho osob je zraněno.

„IS popravil nejméně 24 civilistů během posledních 24 hodin poté, co obsadil vesnici vzdálenou deset kilometrů od Manbidže,“ uvedla SOHR. Islamističtí ozbrojenci se v oblasti střetli s bojovníky z kurdsko-arabské aliance Demokratické síly Sýrie (SDF).

Jednotky SDF zahájily ofenzivu na Manbidž na konci května. Mezinárodní koalice v čele s USA jim poskytuje leteckou podporu. Povstalci islamisty již několikrát vyzvali, aby město dobrovolně opustili, zatím se tak ale nestalo. Demokratické síly Sýrie se zformovaly loni na popud Spojených států. Mají až 25.000 členů a hlavní složkou jsou kurdské milice.

Porodnice v idlibském Kafar Tachárímu je největší zařízení svého druhu v této části severozápadní Sýrie. Caroline Anningová ze Save the Children řekla, že při náletu byla zasažena čelní strana budovy a že ne všichni zranění byli ještě vyproštěni. Zatím není jasné, kdo byl za náletem, ale britský The Independent napsal, že v oblasti nejčastěji útočí letadla syrské armády. V jiné části provincie Idlib dnes při náletech zemřelo pět lidí a 25 osob bylo těžce zraněno, oznámila SOHR.

V Sýrii začalo na konci února platit příměří mezi syrskou opozicí a vládou, které se ale netýká organizace Islámský stát a Fronty dobytí Sýrie (bývalá fronta An-Nusra, která byla napojená na teroristickou síť Al-Káida). Koncem dubna se začal klid zbraní hroutit, zejména kvůli obnovení bojů v Halabu.

Od začátku konfliktu v Sýrii v březnu 2011 již zahynulo přes 280.000 lidí, miliony dalších musely opustit své domovy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner