V Sýrii panoval dnes ve srovnání se sobotou větší klid, i když z několika míst byly hlášeny nálety syrského letectva i postup syrské armády a jejích spojenců. Kvůli prudším sobotním bojům hrozila část povstalců vypovězením příměří, dnes však podobné varování nezaznělo. Pokud bude klid zbraní dodržován, chce Rusko svolat do Kazachstánu ještě tento měsíc syrské mírové rozhovory. Rada bezpečnosti OSN přijala v sobotu rezoluci, která má pomoci syrský konflikt ukončit.

Syrská svobodná armáda (FSA), považovaná za jednu z hlavních povstaleckých skupin, reagovala na sobotní útoky pohrůžkou, že jestliže syrská armáda a její spojenci nepřestanou útočit do 19:00 SEČ, klid zbraní vypoví. Obvinila vládní síly a jejich spojence, včetně radikálního libanonského šíitského hnutí Hizballáh, že se snaží o postup především severozápadně od metropole Damašku.

Nálety podle opozičních aktivistů zasáhly zejména povstalci držené vesnice a města ve strategicky důležitém údolí Barada. Z porušování příměří jsou ale obviňováni i povstalci. Ruské ministerstvo obrany v pátek tvrdilo, že rebelové porušili za 24 hodin klid zbraní dvanáctkrát.

Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) nicméně v sobotu i dnes hlásili, že na většině území Sýrie je příměří dodržováno. Dnes syrské letectvo útočilo na vesnice v provinciích Halab a Idlib a armáda postoupila proti povstalcům v blízkosti Damašku. Z provincie Hamá je ale hlášen klid a podle SOHR se dá říci, že příměří platí. Začalo v pátek a od té doby zemřeli čtyři civilisté a devět členů opozičních skupin. Dohoda o příměří se netýká teroristických formací.

Rada bezpečnosti OSN přijala v sobotu jednomyslně rezoluci, kterou navrhlo Rusko a která mimo jiné vyzývá k rychlému zpřístupnění syrského území pro humanitární organizace. Rusko spolu s Tureckem pomohlo dojednat příměří a rezoluce tento krok „vítá a podporuje“. Francouzský zástupce při OSN Alexis Lamek nicméně upozornil, že členové rady neměli možnost vidět dohodu o příměří s podpisy signatářů. „Za těchto podmínek je odhodlání dodržet příměří nejisté,“ řekl.

Některé povstalecké skupiny tvrdí, že jejich zástupcům byla k podpisu předložena jiná verze dohody o příměří, než jakou podepsala syrská vláda. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin v radě vyzval, aby nové příměří dostalo šanci. „Neopakujme stará klišé a zajistěme, že v roce 2017 bude dosaženo politického řešení syrské krize,“ řekl.

Dohodu o příměří podepsaly podle dostupných zdrojů syrská armáda, její spojenecké milice a ruská armáda. Z opačné strany pak FSA a několik dalších skupin. Podle ruského ministerstva obrany jde o „umírněné opoziční formace“ Ahrár aš-Šám (hnutí svobodných lidí Levanty), Fajlak aš-Šám (Legie Šám), Džajš al-Islám (Armáda islámu), Džajš Idlib (Armáda Idlibu), Džabhat aš-Šámíja (Levantská fronta), Suvár aš-Šám (Revolucionáři Levanty) a Džajš al-Mudžáhidín (Armáda svatých bojovníků).

Některé z těchto skupin jsou ovšem koalice složené z dalších oddílů. Ahrár aš-Šám původně ohlásila, že má k dohodě výhrady, a Rusko ji stejně jako Džajš al-Islám považuje za teroristickou skupinu.

Pod dohodou nejsou podepsány Islámský stát a Fronta dobytí Sýrie, tedy skupiny označované za teroristické, a stejně tak ani kurdské milice YPG, které vybojovaly na Islámském státu velkou část severosyrského území.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner