V Sýrii se dnes uskuteční parlamentní volby, již druhé během války, která v zemi trvá přes pět let a vyžádala si přes 250.000 obětí. Hlasování se bude konat jen v oblastech kontrolovaných vládou prezidenta Bašára Asada, a opozice ho proto označila za nelegitimní. Navíc podle ní narušuje atmosféru mírových rozhovorů mezi opozicí a vládou, jejichž třetí kolo má začít rovněž dnes v Ženevě.

Tak jako při předchozím hlasování v květnu 2012, půjde také nyní o obsazení 250 křesel na čtyřleté období. Ačkoli minulé volby byly první, v nichž bylo povoleno kandidovat členům několika stran kromě vládnoucí Socialistické strany arabské obrody (Baas), většina poslanců, kteří v parlamentu zasedli, byli baasisté.

Francouzský prezident François Hollande volby označil za „provokativní a naprosto nerealistické“. Domácí opozice, jíž Damašek toleruje, už v březnu vyzvala k bojkotu hlasování. Podle ní je cílem vlády posílit svou pozici v mírových jednáních.

Předchozí kola rozhovorů žádné konkrétní výsledky nepřinesla. Syrská vláda uvedla, že její delegace dorazí do Ženevy v pátek poté, co bude dokončeno sčítání volebních hlasů.

Podle zmocněnce OSN pro Sýrii Staffana de Mistury se nové kolo rozhovorů soustředí na politický přechod v Sýrii. Vládní představitelé ale odmítají, že by přistoupili na jakékoli rozhodnutí, který by znamenalo odchod prezidenta Bašára Asada z funkce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner