Více než 17.000 lidí zemřelo od vypuknutí války v Sýrii před více než pěti lety ve věznicích syrského režimu. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila organizace Amnesty International (AI). Syrský režim se podle ní v káznicích dopouští mučení, které zahrnuje například bití, polévání vroucí vodou nebo znásilňování. Mezinárodní společenství by mělo Damašek tlačit k tomu, aby s mučením ve věznicích skončil, uvádí zpráva. Syrská vláda obvinění tohoto typu opakovaně odmítá, napsal zpravodajský server BBC.

Zpráva AI obsahuje výpovědi 65 lidí přeživších mučení, kteří hovořili o podmínkách v káznicích provozovaných syrskými tajnými službami a ve vojenské věznici nedaleko Damašku.

„Zacházeli s námi jako se zvířaty,“ tvrdí o chování dozorců během svého pobytu v káznici advokát Sámir. „Viděl jsem téct krev, bylo to jako řeka,“ tvrdí mimo jiné.

Jednou z činností, kterou bývalí zadržení pracovníkům AI popsali, byl například rituál nazývaný „přivítací party“, jehož součástí byly silné rány klacky nebo kabely. Běžnou metodou mučení bylo podle organizace bičování chodidel. Úřední činitelé se dopouštěli také sexuálního násilí, strhávali zadrženým nehty na nohou a rukou, pálili o ně cigarety nebo používali elektrické šoky.

„Jde o soubor děsuplných příběhů, které popisují nesnesitelné týrání chovanců,“ uvedl podle agentury DPA šéf programu AI pro Blízký východ a Severní Afriku Philip Luther.

Mučení bylo podle organizace uplatňováno rozšířeným a systematickým způsobem na všech civilistech, u kterých existovalo podezření z protirežimního postoje, tvrdí ve zprávě dále organizace.

AI odhaduje, že od začátku konfliktu v Sýrii v březnu 2011 zemřelo ve vazbě nejméně 17.723 vězňů. To by odpovídalo zhruba 300 případům úmrtí měsíčně. Skutečná čísla jsou ale podle organizace zřejmě mnohem vyšší. Desetitisíce lidí totiž zmizelo beze stopy, uvedla AI, která v této souvislosti odsoudila režim Bašára Asada za zločiny proti lidskosti.

Od začátku konfliktu v Sýrii zemřelo podle exilové Syrské organizace pro lidská práva nejméně 280.000 lidí. Miliony dalších musely opustit domovy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner